LJZA septembra un oktobra atklātās valdes sēdes

October 12, 2024

headway-5QgIuuBxKwM-unsplash (1)

Photo by Headway on Unsplash

Pēc vasaras pārtraukuma, 10. septembrī, atklātās valdes sēdes atsākām klātienē Latvijas Universitātes Dabas mājā. Latvijas Jauno zinātnieku apvienības biedre (LJZA) un Latvijas Zinātnes padomes (LZP) vecākā eksperte Darja Aksjonova biedriem stāstīja par LZP atbalstu pētniekiem un 2024. gada jūnijā izveidoto ERA Talent Platform, kas apkopo informāciju par vairākām Eiropas Savienības mēroga iniciatīvām un to sniegtajām iespējām pētniekiem. Piemēram, WIDERA programma sniedz atbalstu dalībai Apvārsnis Eiropa tīklošanās pasākumos vai nodrošina projektu pieteikumu priekšpārbaudi, iegūstot konsultācijas iespējas. Savukārt EURAXESS šobrīd ir viena no lielākajām iniciatīvām, kas paredzēta pētnieku starptautiskās mobilitātes veicināšanai un karjeras attīstībai.

ERA Talent Platform mērķis ir izveidot “Vienas pieturas aģentūru” piecās tematiskajās platformās (šobrīd izstrādes stadijā): Euraxess Startup Hub, Research Career Beyound Academia, Research Careers in Academia, Supporting Talent Circulation, Euraxess Science 4 Refugees Hub. Vairāk par ERA Talent platform var uzzināt šeit.

Septembrī pie mums viesojās Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas studentu pulciņa vadītāja Vaira Anna Vectirāne, lai stāstītu par medicīnas studentu iesaistes sistēmu, kuras mērķis ir pilnveidot medicīnas studentu izpratni par konkrēto nozari un attīstīt studentu zinātnisko darbību. Dalījāmies pieredzē un parrunājām, kādi resursi trūkst un būtu nepieciešami turpmākai sadarbībai. LJZA vienojās par sadarbību un kopīgām aktivitātēm lekciju veidā.

Sanāksmē runājām par LJZA plānotajiem pasākumiem rudens sezonā. 12. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiek seminārs “Doktorantūras ceļvedis”. Pasākuma mērķis ir sniegt noderīgas zināšanas studentiem doktorantūras studiju sākumā. Semināra lektori ir Latvijas Universitātes Doktorantūras skolas direktore Prof. Zanda Rubene, Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes vadošā pētniece Dr.geogr. Gunta Kalvāne, LJZA valdes locekle un Elektronu mikrosopijas centra “GEMS” vadītāja Glāzgovas Universitātē Dr. Liene Spruženiece, LJZA valdes loceklis un Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks Oskars Teikmanis, kā arī LNB informācijas speciāliste Dinija Cīrule.

Savukārt oktobra atklātajā valdes sēdē 8. oktobrī runājām par dažādām pieredzes apmaiņas iespējām – gan to organizatoriskajiem aspektiem, gan klausījāmies pieredzes stāstus. Ar prezentāciju par Baltijas Amerikas Brīvības fonda (BAFF) pētniecības programmu dalījās BAFF stipendiju programmu vadītāja Latvijā Ilze Bembere. Pieteikšanās BAFF pētniecības programmai tiek izsludināta katru gadu pavasarī un oktobrī. Pētniecības uzsākšanai 2025. gada pavasarī pieteikšanās ir atvērta līdz 31.10.2024. Vairāk informācijas šeit. Programmas laikā katram dalībniekam piešķirtais finansējums nodrošina visu nepieciešamo atbalstu – ceļa izdevumu segšanu, veselības apdrošināšanas izmaksas, līdzekļus ikdienas tēriņiem un atbalstu ģimenes locekļiem. Piesakoties stipendijai, būtiska ir kandidātu vēlme sekmēt starptautisku ilgtermiņa sadarbību, kā arī zinātnisks pienesums ne tikai pētniecības projektam, bet visai pārstāvētajai nozarei kopumā. Konkurss tiek izsludināts katru gadu gan rudenī, gan pavasarī. Pat ja neplāno pieteikties šoruden, aicinām iepazīties ar informāciju.

Par savu pieredzi Pensilvānijas pavalsts universitātē (Pennsylvania State University) stāstīja BAFF programmas absolvents Prof. Henrijs Kaļķis. Papildu pētniecībai ASV BAFF programmas ietvaros noris arī nedēļu ilgs enrichment trip, lai veicinātu programmas dalībnieku pieredzes apmaiņu, iepazīšanos ar citiem dalībniekiem, tikšanos ar BAFF mecenātiem, uzņēmumu pārstāvjiem u.tml.

Rihards Ruska (Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts) stāstīja par savu pieredzi, piedaloties fizikas Nobela laureātu sanāksmē (73th Lindau Nobel Laureate Meetings), kas notika 2024. gada vasarā Vācijas pilsētā Lindavā (Lindau). Rihards stāstīja par atlases procesu, gatavošanos un sanāksmē piedzīvoto. Vairāk par Riharda pieredzi lasi šeit. Šis ir pasākums, kurā aptuveni 600 talantīgiem jaunajiem zinātniekiem no visas pasaules ir iespēja piedalīties lekcijās, paneļdiskusijās un sarunās ar Nobela prēmijas laureātiem. Runājām arī par nākamā gada sanāksmi, kas tiks veltīta ķīmijas nozarei (74th Lindau Nobel Laureate Meeting in Chemistry) un notiks no 29.06.2025. līdz 04.07.2025. Vairāk par pieteikšanos uzzini šeit. Tāpat nākamgad notiks atsevišķa sanāksme, kas tiks veltīta ekonomikai (8th Lindau Meeting on Economic Sciences). Šai sanāksmei pieteikšanās tiks atvērta 18. oktobrī.

Atklātās valdes sēdes ir iespēja iepazīties ar citiem LJZA biedriem un viņu zinātnisko un akadēmisko darbību, kā arī pārrunāt iespējas iesaistīties LJZA dabrībā.

Saistītie raksti