Eiropas Jauno zinātnieku apvienību pārstāvji apspriež akadēmisko brīvību un akadēmisko līderību

22 maijs, 2023

WhatsApp-Image-2023-05-22-at-18.46.23

Foto: Erik Thor/Young Academy of Sweden

2023. gada maijā Stokholmā ENYA (European National Young Academies) organizēja konferenci par Eiropas pētniecības nākotni. Tajā pulcējās Eiropas Jauno zinātnieku apvienību pārstāvji, lai diskutētu par akadēmisko brīvību.

LJZA šajā konferencē pārstāvēja Latvijas Universitātes, Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes docente, pēcdoktorantūras pētniece, Dr.sc.pol. Inese Āboliņa, kura stāsta:
“Konference uzskatāma par sākumpunktu, lai apzinātu aktuālos izaicinājumus neatkarīgai pētniecībai Eiropā un virzītu radošus un drosmīgus risinājumus akadēmiskās brīvības aizsardzībai. Konferencē visi klātesošie jauno zinātnieku apvienību pārstāvji vienbalsīgi apliecināja savu apņemšanos pabeigt Stokholmas hartu par akadēmisko brīvību un īstenot tuvākajā laikā pieņemtās gala versijas ratifikāciju savu valstu jauno zinātnieku apvienībās”.

Konferencē no dažādiem aspektiem (ekonomiskā, institucionālā, politiskā un personiskā) tika apspriesta akadēmiskā brīvība un iespējamie draudi tās pastāvēšanai.

Politologs, pēcdoktorantūras pētnieks Lars Pelke no Vācijas, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg dalījās ar atziņām no sava pētniecības projekta par situāciju akadēmiskajā brīvībā gandrīz 200 valstīs. Saskaņā ar pētījuma projekta sadarbības partnera V-Dem institūta datiem – akadēmiskā brīvība ir pazeminājusies vairāk nekā uz pusi. Secināts, ka valstīs, kurās ir spēcīgi īstenota demokrātija, arī akadēmiskā brīvība ir spēcīga, taču daudzās valstīs akadēmiskā brīvība kļūst apdraudēta. Pētnieks ieteica: “lai aizsargātu akadēmisko brīvību, aizsargājiet liberālo demokrātiju”.

Konferences darba grupās tika aktualizēts jautājums par akadēmisko līderību, pievēršot uzmanību veiksmīgas līderības īstenošanai un arī jautājumiem, kā uzlabot individuālas līderības prasmes un spējas.

Saistītie raksti