Zinātnes iestādes apvienojas #ScienceForUkraine iniciatīvā

9 marts, 2022

#ScienceForUkraine

2022. gada 7. martā

Iniciatīva #ScienceForUkraine apvieno pasaules zinātnes iestādes, kas ir gatavas sniegt tūlītēju palīdzību Ukrainas zinātniekiem un studentiem. Iniciatīvu aizsāka LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Sanita Reinsone. Latvijas zinātnes iestāžu iesaisti #ScienceForUkraine koordinē Latvijas Jauno zinātnieku apvienība sadarbībā ar LR Izglītības un zinātnes ministriju.

Karadarbība Ukrainā ir pagrieziena punkts līdzšinējā demokrātiskās pasaules kārtībā un nav iespējams pateikt, kā tas ietekmēs katru no mums turpmākajos mēnešos un gados. Taču visstiprāk to izjūt Ukrainas cilvēki, kuru nākotne vienā brīdī ir kļuvusi pilnīgi neprognozējama. Daudzi ir spiesti doties bēgļu gaitās. Šiem cilvēkiem neviens nevar aizstāt zaudētās mājas, tomēr mūsu spēkos ir palīdzēt viņiem justies drošībā un turpināt viņu profesionālo izaugsmi.

Jau dažu dienu laikā ir redzami neskaitāmi palīdzības piedāvājumi no visas pasaules, taču lielajā informācijas plūsmā ir viegli apmaldīties. Lai nodrošinātu veiksmīgu informācijas apmaiņu, ir izveidota #ScienceForUkraine iniciatīva. Tās mērķis ir apzināt zinātniskās institūcijas visā pasaulē, kuras ir gatavas nodrošināt Ukrainas studentiem un zinātniekiem iespēju turpināt viņu studijas vai darbu. Mājaslapā https://scienceforukraine.eu/ tiek centralizēti apkopoti piedāvājumi dzīves un darba vietām, informāciju papildus izplatot arī @Sci_for_Ukraine Twitter kanālā un lietojot #ScienceForUkraine tēmturi, kā arī ScienceforUkraine Instagram kontā. Pirmajā darbības nedēļā jau ir apkopoti vairāk nekā četri simti piedāvājumu no vairāk nekā trīsdesmit valstīm.

Atbildība par informācijas apkopošanu un publicēšanu katrā valstī tiek koordinēta, tādējādi izvairoties no datu sadrumstalotības. Izglītības un zinātnes ministrija apzina Latvijas zinātnes un augstākās izglītības institūciju iespējas un izstrādā valsts atbalsta mehānismus, lai atbalstītu Ukrainas zinātniekus un studentus. Latvijas zinātnes institūciju iesaisti #ScienceForUkraine koordinē Latvijas Jauno zinātnieku apvienība un atbalsta Latvijas Zinātņu akadēmija. Kontaktinformācija sadarbības uzsākšanai ir atrodama inicatīvas mājaslapā.

Krievijas karaspēks šobrīd cenšas nodarīt pēc iespējas lielākus bojājums Ukrainai un tās cilvēkiem. Taču pienāks diena, kad agresori stāsies Hāgas tribunāla priekšā, bet Ukraina atdzims kā stipra Eiropas demokrātija. Mūsu spēkos ir palīdzēt Ukrainai jau tagad, atbalstot tās esošos un topošos zinātniekus.

Saistītie raksti